Porady HANTPOL®

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie?

Czy grabić liście w ogrodzie?

Liście opadające na ziemię są naturalnym elementem cyklu życia roślin i mogą służyć jako ściółka, która chroni glebę przed wysychaniem oraz dostarcza jej składników odżywczych.

Dodatkowo, stanowią schronienie dla wielu pożytecznych owadów oraz małych zwierząt, takich jak jeże, które zimują pod warstwą liści. Usypując pryzmę liści potencjalnie dajesz jeżowi schronienie na chłodne dni.

Dlatego w niektórych częściach ogrodu, jak rabaty czy pod drzewami, warto rozważyć ich pozostawienie. Co więcej, mogą ochronić rośliny przed zimowymi mrozami. Ułożenie warstwy suchych liści wokół korzeni roślin pomoże im przetrwać chłodniejsze dni, izolując glebę i zatrzymując ciepło.

O ile nie są porażone chorobą, to nie musimy ich też wcale liści utylizować czy wywozić. Warto rozważyć ich kompostowanie, by otrzymać zdrowy nawóz do ogrodu. Jest to tanie i ekologiczne rozwiązanie.

Osoba grabiąca liście na trawniku jesienią z pomocą pomarańczowych grabek. Wskazówka, kiedy grabienie liści w ogrodzie jest konieczne, aby chronić trawnik przed uszkodzeniem i zapewnić mu dostęp do światła

Kiedy trzeba grabić liście?

Grabienie liści staje się konieczne, gdy zalegają na trawniku w dużych ilościach, ponieważ mogą blokować dostęp światła i powietrza do trawy, co prowadzi do jej obumarcia.

Usuwamy również z ogrodu liście wykazujące objawy chorób.

Liście warto także usuwać z podjazdów, ścieżek i chodników, aby uniknąć niebezpiecznych wypadków w czasie deszczowej pogody.

Jeżeli mamy na posesji oczko wodne, usuńmy z jego powierzchni opadłe liście. Inaczej opadną na dno i mogą doprowadzić do rozwoju glonów.

Ręce osoby zbierającej jesienne liście w parkowym otoczeniu. Czy grabić liście w ogrodzie? Liście mogą być schronieniem dla pożytecznych owadów i jeży zimujących pod warstwą liści

Kompostowanie liści

Liście to doskonały materiał do kompostowania. Są bogate w węgiel i można je dodać do kompostownika, mieszając z odpadami bogatymi w azot, takimi jak resztki kuchenne.

Regularne przewracanie kompostu, utrzymanie odpowiedniej wilgotności oraz zastosowanie aktywatora kompostu takiego jak Ekokompost™ pomoże liściom szybciej się rozłożyć. Staną się wtedy dla Twojego ogrodu tanim i wartościowym nawozem.

Więcej dowiesz się z poradnika: Jak przyśpieszyć kompostowanie?

Osoba w ogrodzie dodająca liście do plastikowego kompostownika. Praktyczne rozwiązanie na to, co zrobić z liśćmi w ogrodzie – tworzenie kompostu bogatego w składniki odżywcze

Ziemia liściowa

Ziemia liściowa jest rodzajem kompostu. Jest stosowana jako poprawiacz struktury gleby lub ściółka, idealna do wzbogacania ziemi w ogrodach ozdobnych, rabatach czy przy krzewach. Nie jest to środek intensywnie odżywiający rośliny.

Powstaje wyłącznie z rozkładających się liści drzew i krzewów. W przeciwieństwie do kompostu nie zawiera odpadów kuchennych, trawy ani innych materiałów organicznych. Tym samym różni się od zwykłego kompostu zawartością składników mineralnych.

Możemy ją z powodzeniem stworzyć z samych liści –  zarówno w kompostowniku, jak też w foliowych workach. Ważne by liście były odpowiednio wilgotne i rozdrobnione.

Osoba wysypująca suche liście do drewnianego kompostownika w ogrodzie. Zobacz, jak kompostowanie liści pomaga wzbogacić glebę i odpowiedz na pytanie: co zrobić z liśćmi w ogrodzie jesienią?

Utylizacja liści

Nie wszystkie liście nadają się do kompostowania. Liście zainfekowane przez patogeny, choroby czy szkodniki, takie jak szrotówek kasztanowcowiaczek, powinny być odpowiednio utylizowane, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się chorób.

Nie kompostujemy liści, które wolno się rozkładają lub zawierają substancje, które mogą spowolnić proces kompostowania oraz zaszkodzić roślinom po ich zastosowaniu w ogrodzie. Należą do tej grupy liście takich gatunków drzew jak orzech włoski, dąb, kasztanowiec oraz buk.

Worki pełne opadłych liści przygotowane do utylizacji w parku. Dowiedz się, kiedy należy utylizować liście zamiast je kompostować – co zrobić z liśćmi w ogrodzie, aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób