Porady HANTPOL®

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z toalety w kamperze?

Ikonka w kółku przedstawiająca przekreślony, zlikwidowany brzydki zapach - efekt stosowania preparatu BIOLATRIN® RV.

Prawdziwa przyczyna zapachu

Brzydkie zapachy w kamperze przeważnie pochodzą nie z samej toalety, zlewu czy prysznica, choć może nam się tak wydawać. Przyczyną odoru są najczęściej same zbiorniki na ścieki – czarną i szarą wodę. 

W odróżnieniu od toalet w naszym domu, systemy w kamperach działają na zasadzie magazynowania ścieków w zamkniętych zbiornikach. Nim je opróżnimy zachodzą w nich procesy rozkładu materii organicznej, w których biorą udział bakterie.

Dobrze pracujące mikroorganizmy w naszych zbiornikach to połowa sukcesu. Wiele z opisanych poniżej przyczyn odoru ze zbiorników ma swoje źródło właśnie w nieodpowiedniej florze bakteryjnej lub w niewłaściwych dla niej warunkach.

Toaleta w kamperze - niechciany odór i zapachy z niej najpewniej pochodzą ze zbiornika na ścieki
Ikonka w kółku przedstawiająca płyn w zbiorniku

Poziom wody w zbiornikach

Woda odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zbiornika na ścieki w naszym RV w dobrej kondycji i bez nieprzyjemnych zapachów. Odpowiednia ilość wody jest równie istotna, co niedopuszczenie do przepełnienia się zbiorników.

Jeśli poziom wody jest zbyt niski, procesy rozkładu mogą nie zachodzić prawidłowo. Dobre bakterie tlenowe – te, które pracują, lecz nie śmierdzą – potrzebują wody dla zdrowego funkcjonowania.

Dodatkowo, woda tworzy naturalną barierę, która ogranicza wydostawanie się zapachów ze zbiornika – gdy jej brakuje, może wystąpić drażniący odór z odpadów i resztek wystających ponad jej powierzchnię.

Utrzymuj odpowiedni poziom wody w zbiornikach, np. poprzez nieco dłuższe spłukiwanie toalety. Opróżniaj je też regularnie z nieczystości, aby zapobiegać zaleganiu osadów i zatykaniu się rur. 

Osoba wyciągająca zbiornik z kampera, by opróżnić jego zawartość i usunąć nieprzyjemny zapach
Ikonka w kółku przedstawiająca przeciekającą rurę w kamperze - możliwą przyczynę nieprzyjemnych zapachów

Zła wentylacja lub przecieki

Problemy z nieprzyjemnym zapachem mogą mieć też swój początek w niewłaściwej wentylacji lub innych mechanicznych usterkach systemu. 

Warto sprawdzić czy wentylacja została prawidłowo zainstalowana oraz czy zbiorniki i rury nie przeciekają. Czasem pęknięte bądź luźne uszczelki mogą być trudne do zidentyfikowania, a wciąż wydzielać odór. 

Pisaliśmy już o regularnym opróżnianiu zbiorników na wodę czarną i szarą, lecz warto też przypomnieć o konieczności ich czyszczenia. Niewypłukane resztki mogą się nawarstwiać aż zatkają instalację. Podobna sytuacja może spotkać też samą wentylację, gdyż z czasem może ona zapchać się choćby liśćmi i utracić swoją drożność.

Pamiętajmy też o właściwym parkowaniu kampera, gdyż nawet niefortunny kierunek wiatru może wdmuchiwać do środka niechciane zapachy. Dotyczy to też pojazdów kempingowych, które podpinamy do istniejącej instalacji kanalizacyjnej. Wyziewy z niej mogą cofać się do naszego kampera.

Mężczyzna sprawdzający stan wentylacji w kamperze - szuka przyczyny brzydkiego zapachu w RV

Zbyt wysoka lub za niska temperatura

Zarówno upały, jak i mrozy, mogą zaburzyć pracę zbiornika na ścieki w kamperze. Skrajne temperatury wpływają negatywnie na mikroorganizmy i mogą wyhamować ich pracę lub sprzyjać namnażaniu się niepożądanych bakterii beztlenowych, które generują odór.

W wysokich temperaturach schładzaj zbiorniki i wzmacniaj dobre bakterie poprzez dolanie większej ilości wody – najlepiej zimnej. Opróżniaj je też częściej niż zwykle. Dobrą praktyką jest też parkowanie kampera w cieniu.

W niskich temperaturach zaleca się ocieplenie zbiorników na ścieki poprzez ich izolację lub instalację dedykowanego podgrzewacza, gdy zamarzają. Rozwiązaniem doraźnym jest też dolanie ciepłej wody. 

W obu przypadkach pomoże też zadbanie o odpowiednią wentylację (choć zimą jest to trudniejsze), regularne opróżnianie i płukanie zbiorników oraz stosowanie większej ilości biopreparatu wspierającego pracę dobrych (nieśmierdzących) bakterii. Pomoże im to lepiej poradzić sobie w trudnych warunkach i pozbyć się brzydkiego zapachu.

Kamper zaparkowany zimą w śniegu - temperatura ma wpływ na stan zbiorników na ścieki i brudną wodę
Ikonka w kółku przedstawiająca przekreśloną butelkę agresywnego detergentu. W przypadku zbiorników w kamperach lepiej postawić na łagodne biopreparaty takie jak BIOLATRIN® RV

Nieodpowiednie środki chemiczne

Właściciele kamperów sięgają czasem po silne środki czyszczące, takie jak wybielacz, chlor, czy różne inne agresywne detergenty. Stosują je do czyszczenia umywalki, prysznica, toalety, a nawet wlewają je do zbiorników na ścieki i brudną wodę, by je odkazić. 

Niestety silne środki chemiczne niszczą także pożyteczne bakterie tlenowe w naszych zbiornikach. Bakterie te pełnią w nich ważną rolę w rozkładzie materii organicznej. Nie wydzielają też przy tym brzydkiego zapachu!

Korzystając z nieodpowiednich środków chemicznych możemy więc całkowicie zaburzyć balans mikroorganizmów w zbiornikach i zahamować procesy upłynniania odpadów. Doprowadzi to nie tylko do utrudnionego opróżniania ich zawartości, lecz także do wydzielania się nieprzyjemnych zapachów w kamperze.

Wybierajmy łagodne, biodegradowalne środki czystości oraz bioaktywne preparaty do zbiorników na ścieki – takie jak BIOLATRIN® RV.

Mężczyzna używający niewłaściwych, agresywnych detergentów do czyszczenia toalety w kamperze - zamiast użyć środków biologicznych takich jak Biolatrin RV

Stosuj regularnie dobry biopreparat

Pożyteczne bakterie są połową sukcesu dobrze funkcjonującej toalety w kamperze. Regularne wprowadzanie ich do zbiornika pomaga zniwelować wiele problemów z całą instalacją, w tym śmierdzące wyziewy z toalety, zlewu, czy prysznica. 

Korzystanie z biopreparatu to zatem wybór nie tylko ekologiczny, lecz także korzystny dla naszego samopoczucia i portfela. 

BIOLATRIN® RV to skoncentrowana mieszanka pożytecznych bakterii i specjalnych enzymów. Zostały wyselekcjonowane ze względu na ich efektywność w likwidacji nieprzyjemnych zapachów oraz w rozkładaniu materii organicznej i papieru toaletowego.

Nasz biopreparat działa wydajnie zarówno w zbiornikach na tzw. czarną i szarą wodę w kamperach, jak i w toaletach turystycznych. Przyspiesza procesy rozkładu, upłynnia odpady organiczne oraz usuwa źródło brzydkiego zapachu zamiast go maskować. 

Jest bezpieczny nie tylko dla instalacji, rur i zbiornika, lecz także dla ludzi i zwierząt.

BIOLATRIN® RV jest w 100% biodegradowalny i przyjazny środowisku.