Porady HANTPOL®

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z szamba?

Nieprzyjemny zapach z szamba

Bez odpowiedniej pomocy mikroorganizmów z czasem w szambie gromadzi się osad i kożuchy, które nie ulegają pełnemu rozkładowi. Może to spowodować problemy, takie jak zatory w systemie kanalizacyjnym, czy nieprzyjemne zapachy przenikające do otoczenia. Można je wtedy intensywnie wyczuć w ogrodzie i często też w domu, np. w toalecie.

Regularne wywożenia szamba oraz jego odpowiednie użytkowanie są tu oczywiście bardzo ważne. Przeczytasz o tym więcej we wpisie: Jak dbać o przydomowe szambo?

Wywóz szamba nie zawsze wystarczy

Niestety nieprzyjemne zapachy, gromadzące się niebezpieczne gazy (np. amoniak czy siarkowodorów) oraz kożuchy i zatory mogą pojawić się na długo przed planowanym wywozem szamba. Obniży to komfort życia domowników, będzie generowało dodatkowe koszty i problemy, choćby z czyszczeniem zbiornika i udrażnianiem kanalizacji.

Może być wiele powodów takiego stanu rzeczy, lecz często jest to wynik niedoboru lub osłabienia pożytecznych kultur bakterii obecnych w szambie lub oczyszczalni.

Bakterie do szamba i ich rola

Bakterie są kluczowe zarówno w szambach, jak i w przydomowych oczyszczalniach ścieków, gdzie wspierają naturalne procesy rozkładu materii organicznej. W szambach bakterie przyspieszają rozkład ścieków, co zapobiega tworzeniu się osadów i minimalizuje ryzyko zatorów. W domowych oczyszczalniach natomiast bakterie pomagają rozłożyć ścieki na prostsze związki, co pozwala na ich efektywne oczyszczenie.

Mikroorganizmy są jednak wrażliwe na to jakie odpady trafiają do szamba, a także na działanie detergentów, chemikaliów, czy nawet na zmiany temperatur. Może to zakłócić ich działanie lub prowadzić do obumarcia. 

Na szczęście możemy dostarczyć świeże, aktywne bakterie i wesprzeć te już pracujące w szambie przy pomocy odpowiedniego biopreparatu, takiego jak BIOLATRIN®.

Naturalny preparat do szamba

BIOLATRIN® jest skutecznym i ekologicznym rozwiązaniem dla szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Bazuje na bioaktywnym połączeniu specjalnie wyselekcjonowanych szczepów pożytecznych bakterii oraz enzymów. 

Nasz biopreparat przyspiesza procesy biologiczne w szambie, wspiera już funkcjonujące w nim bakterie, a także dostarcza nowych. Dzięki temu eliminujemy nieprzyjemne zapachy, zwiększamy efektywność całego systemu, a także oczyszczamy i udrażniamy zbiorniki, elementy kanalizacji i drenaż oczyszczalni.

A wszystko bezpiecznie dla ludzi i zwierząt oraz w zgodzie z przyrodą.

Jak często stosować biopreparat?

BIOLATRIN® wystarczy aplikować raz w miesiącu, a dla zbiorników powyżej 10 m3 co dwa tygodnie. Służy do tego dołączona do opakowania miarka. Preparat wsypuje się do toalety, po czym spłukuje wodą.

Regularne stosowanie bakterii do szamba nie tylko zwiększa jego wydajność, ale także minimalizuje ryzyko powstania problemów, takich jak zatory czy nieprzyjemne zapachy.