Porady HANTPOL®
Jak zadbać o oczko wodne jesienią i zimą?
Pielęgnacja roślin wodnych
Jesień to czas, gdy rośliny wodne obumierają i przygotowują się do zimy. Rośliny wrażliwe na niskie temperatury, takie jak lilie wodne, najlepiej przenieść do pomieszczeń, gdzie będą zimować w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Rośliny mrozoodporne należy przyciąć, usuwając obumarłe części, co zapobiegnie gniciu w oczku wodnym i utrzymaniu lepszej jakości wody.
Usuwaj opadłe liście i rośliny
Opadające jesienią liście drzew i krzewów mogą zanieczyścić oczko wodne, a ich rozkład wpłynie negatywnie na jakość wody i doprowadzi do rozkwitu glonów.
Rozciągnij kilka centymetrów nad powierzchnią wody siatkę ochronną by liście nie wpadały do wody i nie gniły w niej. Możesz ją zdjąć, gdy opadną już wszystkie liście z drzew wokół oczka wodnego. Jeżeli nie stosujesz siatki, na bieżąco wybieraj opadłe liście.
Usuwaj także z powierzchni wody pożółkłe i wyschnięte liście roślin brzegowych.
Karmienie ryb w chłodne dni
W miarę spadku temperatur, ryby zmniejszają swoją aktywność metaboliczną. Ryby należy karmić przy temperaturze wody powyżej 10°C. Gdy temperatura wody spada poniżej należy ograniczyć karmienie ryb, a po spadku do 5°C całkowicie zaprzestać podawania pokarmu. Przy bardzo niskich temperaturach ryby nie strawią bowiem pokarmu i lepiej im pozwolić zapaść w naturalny letarg zimowy.
Zimowanie ryb i roślin
Oczka wodne wystarczająco duże i głębokie (powyżej 1 m głębokości) nie zamarzają do samego dna, pozwalając tym samym wielu gatunkom ryb na zimowanie w nich. Ryby i rośliny z płytkich zbiorników mogą wymagać jednak wyłowienia do pojemników lub akwariów i zimowania w chłodnym pomieszczeniu.
Przy większych oczkach wodnych, w których zimują ryby, konieczne jest zadbanie o czystość wody i jej odpowiednie napowietrzenie.
Stały dostęp powietrza
Podczas zimy powierzchnia wody może zamarzać, co odcina dostęp powietrza, a to z kolei może być śmiertelne dla ryb. Aby temu zapobiec, warto umieścić w oczku trzcinę, słomę, styropian lub nawet piłkę tenisową – stworzy to przerębel i umożliwi wymianę gazów.
Istnieją też specjalne napowietrzacze, pompki, a także grzałki, które pozwalają na napowietrzenie i utrzymanie przerębli na powierzchni. Mogą jednak zaburzyć zimowy ekosystem pod lodem (np. temperaturę), więc stosujmy je ostrożnie i zgodnie z warunkami w naszym oczku.
Możliwe jest też wybijanie lub wycinanie dziur w lodzie. Powoduje to jednak duży hałas i drgania, więc jest to metoda potencjalnie szkodliwa dla samopoczucia oraz życia ryb w zbiorniku. Do tego jest czasochłonna: woda po jakimś czasie znów zamarznie.
Zabezpiecz urządzenia i narzędzia
Przed nadejściem mrozów należy wyłączyć wszelkie urządzenia elektryczne (takie jak filtry lub pompki), które nie są przystosowane do działania w temperaturze 0°C. Urządzenia, które znajdują się płytko i są narażone na uszkodzenie przez lód, należy całkiem wyjąć z wody.
Warto również dokładnie oczyścić sprzęt i narzędzia ogrodowe, aby były gotowe do ponownego użycia wiosną.
Pamiętajmy również o punktach ozdobnych wokół oczka, takich jak oświetlenie, pomosty czy wodospady i kaskady. Musimy o nie zadbać i odpowiednio zabezpieczyć. Na zimę spuśmy też wodę z wszelkich wężyków.