Porady HANTPOL®

Jak przyspieszyć kompostowanie?

Dobierz odpowiednie proporcje

Podstawą szybkiego kompostowania jest utrzymanie odpowiednich proporcji między materiałami „brązowymi” (suchymi, bogatymi w węgiel, np. liście, słoma) a „zielonymi” (mokrymi, bogatymi w azot, np. trawa, resztki warzyw). Najlepszy stosunek to 3:1, czyli trzy części materiałów brązowych na jedną część zielonych.

Staraj się też ograniczyć materiały trudne do kompostowania, np. kości, mięso i tłuszcze.

Rodzina z dzieckiem w kuchni, segregująca resztki warzywne do kompostowania. Ekokompost™ eliminuje brzydki zapach i przyspiesza kompostowanie, wspierając naturalne sposoby zarządzania odpadami organicznymi

Rozdrobnij kompost

Rozdrobnienie odpadów organicznych, zwłaszcza dużych gałęzi czy liści, przyspiesza ich rozkład. Im drobniejsze są składniki kompostu, tym szybciej bakterie i inne organizmy będą mogły je przetworzyć.

Kompost organiczny z resztkami warzyw i skorupkami jaj. Jak przyspieszyć kompostowanie przy użyciu aktywatora kompostu?

Układaj warstwami

Układanie kompostu warstwami, z naprzemiennym umieszczaniem materiałów „zielonych” i „brązowych”, poprawia przepływ powietrza oraz przyspiesza rozkład. Warstwy pozwalają lepiej kontrolować wilgotność i napowietrzenie.

Osoba w ogrodzie dodająca liście do plastikowego kompostownika. Praktyczne rozwiązanie na to, co zrobić z liśćmi w ogrodzie – tworzenie kompostu bogatego w składniki odżywcze

Sprawdź temperaturę

Temperatura w kompostowniku ma ogromny wpływ na szybkość rozkładu. Stawiając kompostownik w słonecznym miejscu lub korzystając z osłony na zimniejsze dni, możesz podtrzymać wyższą temperaturę, co sprzyja szybszemu procesowi kompostowania.

Aktywatory kompostu mogą wesprzeć proces kompostowania nawet zimą.

Porównanie krajobrazu ogrodowego w lecie i zimie. Ekokompost™ skuteczny w każdej porze roku, przyspiesza kompostowanie i eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Zadbaj o wilgotność

Kompost nie powinien być ani zbyt suchy, ani zbyt mokry. Optymalna wilgotność to taka, gdy materiał w kompostowniku jest wilgotny jak wyciśnięta gąbka. Jeśli kompost jest za suchy, proces kompostowania spowalnia; gdy jest za mokry, może pojawić się pleśń. Polewaj kompost wodą, gdy zauważysz, że zaczyna przesychać.

Jednocześnie nie pozwól by kompostownik się przelał lub by zalała go woda.

Dorosły mężczyzna i dziecko podlewający rośliny w ogrodzie. Wilgotność jest kluczowa w procesie kompostowania – co przyspiesza kompostowanie w suchych warunkach?

Regularnie napowietrzaj

Kiedy materiały organiczne gniją bez dostępu powietrza, proces kompostowania jest wolniejszy i może generować nieprzyjemny zapach. Regularne przewracanie kompostu co tydzień lub dwa pomoże przyspieszyć proces, dostarczając niezbędny tlen bakteriom kompostującym.

Wystarczą do tego zwykłe ogrodowe widły lub grabie.

Użyj aktywatora kompostu

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na przyspieszenie kompostowania jest użycie specjalnych preparatów kompostujących, takich jak Ekokompost™ naszej produkcji.

To w 100% naturalny preparat zawierający wyselekcjonowane bakterie kompostujące, które znacząco przyspieszają rozkład odpadów organicznych.

Co więcej, Ekokompost™ likwiduje nieprzyjemne zapachy i działa efektywnie zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Dzięki temu możesz uzyskać żyzny kompost nawet zimą.

Wystarczy, że posypiesz preparatem swój kompost, polejesz go wodą i co jakiś czas przemieszasz jego warstwy.