Porady HANTPOL®

Jak dbać o przydomowe szambo?

Regularnie opróżniaj szambo

Niedopuszczenie do zapełnienia się i przelania szamba jest podstawą dbania o nie. Częstotliwość opróżniania szamba jest zależna od wielkości zbiornika, liczby domowników oraz zużycia wody. 

Wypompowywanie przeważnie wykonuje się jednak co 3-4 tygodnie poprzez zamówienie usług specjalistycznej firmy asenizacyjnej.

Aby uniknąć niespodziewanego przepełnienia szamba, warto zainstalować czujnik poziomu napełnienia. Może nam to oszczędzić nieprzyjemnej awarii w postaci wylania się jego zawartości na zewnątrz.

Cysterna wywożąca nieczystości z szamba przy domu jednorodzinnym. Czy wywóz szamba wystarczy, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów? Dowiedz się, jak bakterie do szamba mogą poprawić efektywność oczyszczania

Zadbaj o wentylację

Procesy beztlenowe w szambie prowadzą do emisji szkodliwych gazów, takich jak metan i siarkowodór. Mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi, ale też wpływają negatywnie na stan samego zbiornika. 

Wentylacja szamba (np. poprzez wywiewniki wyprowadzone ponad powierzchnię gruntu) pozwala na bezpieczne odprowadzanie gazów i kontrolę nad panującym w zbiorniku ciśnieniem. 

Osoba otwierająca właz szamba w ogrodzie, przygotowując zbiornik do aplikacji preparatu do szamba. Regularne stosowanie bakterii do szamba pomaga uniknąć problemów z zatykaniem i nieprzyjemnym zapachem

Kontroluj co trafia do szamba

Nie należy wrzucać do szamba przedmiotów nierozkładalnych biologicznie (np. plastik, tekstylia), a także smarów, tłuszczów i olejów, resztek jedzenia i leków, chusteczek i pieluszek oraz silnych środków chemicznych.

Takie odpady mogą być przyczyną zatorów w kanalizacji, szybszego zapełniania się i „puchnięcia” ścieków w szambie, a także tworzenia się problematycznych kożuchów na powierzchni.

Na szczęście biopreparaty wspomagające pracę szamba są w stanie poradzić sobie z pewną ilością niepożądanych substancji.

Ręce w rękawicach ogrodniczych mieszające resztki warzyw i owoców na kompostowniku. Dowiedz się, jak bakterie do szamba i kompostowania mogą przyspieszyć rozkład organicznych odpadów i zapobiec nieprzyjemnym zapachom w ogrodzie

Odpowiednie środki czystości

Silne detergenty mogą znacznie osłabić pożyteczne bakterie odpowiedzialne za rozkład ścieków, tym samym zakłócając rozkład biomasy.

Używaj ekologicznych, łagodnych środków czystości, które nie zaburzają naturalnych procesów biologicznych w szambie.

Łazienka z białą toaletą, w której stosuje się preparat BIOLATRIN® do eliminacji nieprzyjemnych zapachów z szamba. Naturalny preparat do szamba, który wspiera bakterie w rozkładzie organicznych osadów.

Zastosuj bakterie do szamba

Przyjazne środowisku biopreparaty są jednym z najskuteczniejszych sposóbów na utrzymanie szamba w dobrym stanie.

BIOLATRIN® jest w 100% naturalnym biopreparatem zawierającym wyselekcjonowane bakterie i enzymy, które wspomagają naturalną pracę zarówno szamba, jak i przydomowej oczyszczalni ścieków. 

Jest łatwy i wygodny w użyciu. Wystarczy użyć dołączonej miarki i wsypać go do toalety.

Ponadto BIOLATRIN® usuwa nieprzyjemne zapachy.

Żółte opakowanie typu doypack preparatu do szamb i oczyszczalni ścieków - BIOLATRIN®. Preparat zawiera w sobie m.in. bakterie i enzymy do szamba oraz dołączoną wygodną miarkę widoczną na zdjęciu.