Porady HANTPOL®

Jak kompostować zimą?

Czy kompostowanie zimą ma sens?

Wiele osób zastanawia się, czy kompostowanie zimą ma sens, skoro niskie temperatury spowalniają procesy rozkładu.

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!

Choć zimowe warunki mogą ograniczać aktywność mikroorganizmów odpowiedzialnych za kompostowanie, proces ten nie zatrzymuje się całkowicie. Kompostownik działa wolniej, ale materia organiczna nadal ulega rozkładowi, co oznacza, że przygotowujesz podłoże na wiosenne przyspieszenie procesów.

Utrzymaj ciepło w kompostowniku

W zimie najważniejsze jest zatrzymanie ciepła wewnątrz kompostownika. Pozostawiony sam sobie może całkiem zamarznąć lub wyschnąć. Procesy biologiczne mogą się nawet zatrzymać, jeśli kompost zbyt mocno się wychłodzi.

Ciepło wytwarzane podczas rozkładu materiałów organicznych to nie tylko sygnał, że mikroorganizmy są aktywne, ale również czynnik decydujący o skuteczności kompostowania zimą. 

Przygotuj kompost już jesienią

Jeśli zadbamy o kompostownik już jesienią, przygotujemy go na zimowe warunki.

Dobrą praktyką jest układanie kompostu warstwami, co pomaga utrzymać optymalne warunki dla bakterii i mikroorganizmów. Dobrymi izolatorami będą liście, gałęzie i słoma.

Aby dodatkowo zwiększyć temperaturę w kompostowniku przed zimą, warto dodać produkty bogate w azot, które podtrzymają procesy fermentacji, np. trawa, liście, resztki warzyw i owoców. Bardzo dobrym źródłem azotu jest też obornik, lecz nie każdy ma do niego dostęp.

Przykrycie i izolacja kompostu

Ustaliliśmy, że ciepły kompostownik to zdrowy kompostownik. A zatem zadbajmy o odpowiednią izolację przed zimnem oraz przed wyschnięciem kompostu. 

Dobrymi izolatorami kompostu będą choćby agrowłóknina, siano oraz różnego rodzaju trociny, zrębki i kora. Warto przykryć nimi wierzch kompostownika jeszcze jesienią, gdy nadchodzą zimne dni.

Możemy również przykryć kompost plandeką lub też osłonić go deskami przed wychładzającym go wiatrem. Pamiętajmy jednak, że jakichkolwiek materiałów nie użyjemy, powinny przepuszczać powietrze i wodę.

Czy napowietrzać zimą?

Napowietrzanie kompostu jest równie ważne zimą, jak w innych porach roku. Regularne przewracanie warstw kompostownika dostarcza tlenu, co przyspiesza prawidłowy rozkład materii. Należy jednak pamiętać o bardzo ważnej kwestii, czyli o cieple.
 
Zimą uważajmy jednak, by nie przewracać kompostu zbyt często, aby nie stracić zgromadzonego wewnątrz ciepła. Napowietrzony kompostownik nie będzie działał dobrze jeśli podczas tego procesu nam zamarznie.
 
Nie przewracajmy kompostu w okresach bardzo zimnych dni i nocy, tak by nie narazić pożytecznych organizmów (takich jak dżdżownice) na zamarznięcie. Jeżeli temperatury są niskie, rozważmy wstrzymanie się z pracami przy kompostowniku.
 

Użyj aktywatora kompostu

Podobnie jak latem, tak i zimą aktywatory kompostu wspierają proces rozkładu materii organicznej w kompostowniku.

Ekokompost™ zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii kompostujących, które działają nawet w niskich temperaturach. To naturalny bioprodukt, który wspiera kompostowanie bez szkodzenia pożytecznym organizmom takim jak dżdżownice, które również wspierają procesy rozkładu.

Ekokompost™ eliminuje również nieprzyjemne zapachy, które mogą pojawić się w kompostowniku.

Dzięki jego stosowaniu przygotujesz swój kompostownik na zimę, a wiosną otrzymasz pełnowartościowy kompost gotowy do użycia w ogrodzie.